Home > Etapy tour > Etapy tour 2019 > Kolem Králického Sněžníku (8. 5. 2019)
 
"Kolem Králického Sněžníku" 
 
8. 5. 2019 - 67 km
 
Po nějaké době zase v naší oblíbené lokalitě, tentokrát už bez sněhu. Během dnešní vyjížďky jsem chtěl okouknout i nové traily na polské straně, u obce Jodlów nad Miedzygórze. Na polské straně Králičáku a Rychlebských hor najdete těchto nových trailů až 100 km (více informací na webu v odkazech).
Na Dolní Moravu jsem záměrně dorazil v brzké ráno. Pokud nechce při návštěvě okolí Slaměnky potkávat davy lidí (pro které je hlavním cílem zdejší Stezka v oblacích) udělejte to taky tak. Pak máte i novou vyhlídkovou restauraci Skalka jenom pro sebe ;o)
Státní hranici jsem překročil v sedle pod Hraniční horou a přes chatu Na Schronisku (pod Králičákem) na traily.
Kromě přiložených fotek i několik našich poznatků k trailům. Barevná označení trailů neoznačují náročnost, ale jenom rozlišují směr. Samozřejmě, že nejsme žádní odborníci na projektování trailů, ani nemáme žádný „kopáčský“ kurs, ale několik trailů v Čechách a na Moravě, aj na Slovensku tiež jsme už navštívili, takže můžeme srovnávat.
Pravda, zatím jsme projeli jenom malý zlomek z těchto polských trailů, takže ne všechny musí vypadat takto. Trail nám svým povrchem (vysypané šotolinou) hodně připomíná ty v Novém Městě na Moravě. I svojí podobnou náročností. Nečekejte žádné několikakilometrové flow jako třeba v Rychlebkách, ale je to pořád trochu nahoru a dolu, prostě takové na fyzičku. Co nám tady, ale chybí jsou klopené zatáčky. Prakticky celý trail je i v zatáčkách plochý, takže když se vám to pěkně rozjede, musíte v zatáčce hodně přibrzdit jinak by vás to vyhodilo, ne jako na našich trailech, kde se můžete do zatáčky pěkně opřít a naklopit to a svižně projet. Často i stoupací zatáčky jsou hodně zavřené, placaté, což někomu méně technicky zdatnému může dělat problém zatáčku plynule projet. Tento trail je prakticky i bez technických sekcí, kromě jednoho esíška. Je vyskládané kameny, které jsou ale jenom volně položené, takže když trochu zasmykujete, což musíte, protože ani zde není klopenka, kameny se uvolňují. Možná tady ještě dojde k nějaké úpravě… Jinak avizují, že traily jsou připravené a otevřené.
Jelikož je trail nový, tak ho lemují různé hromádky kamenů, ale až to trochu zaroste vegetací a zasype to opadané jehličí a listí, bude to určitě vypadat ještě lépe.
Jinak celkově je trail plný příjemných „houpaček“ a možná i dvou desítek větších a menších lávek přes horské bystřiny.
Co nás mile překvapilo byly hezky řešené vjezdové brány s mapou a přístřešky se stolem a lavicemi. A samozřejmě i pěkná příroda, která pod Králičákem je ;) Na tento trail navazuje další, který vede až do městečka Miedzygórze.
Určitě by se dal tento trail + i ten do Miedzygórze skvěle použít z Dolní Moravy. Buď zajet autem na záchytné parkoviště na konečné nad Horní Lipkou (pod Klepáčem) a nebo zdatnější si nahoru k parkovišti od restaurace U rozcestí vyjedou. Pak přes hraniční přechod „Horní Morava – Jodlów“ dojet až k výchozímu místu trailu. A dá vám to pěknou dvacku, což zvládnou i děti, které už trochu na kole jezdí a určitě je to bude na trailu bavit.
Tož asi tak a určitě příště navštívíme i některé jiné v této polské lokalitě…

Pavel

 
  Mapa a profil trasy
     
  Turistická oblast Králický Sněžník   Singletrack Glacensis (PL)